Potkýšci

19. října 2008 v 17:23 |  obrázky
Potkani jsou přeborníci na přežití-dokáží se přizpůsobit každému prostředí a různým životním podmínkám.Vždy se cítili dobře v blízkosti lidí,neboť jejich dvojnozí jim poskytovali-i když většinou nevědomky a neúmyslně-stravu a přístřeší.

Příbuzní našich doma chovaných potkanů dobyli téměř celý svět a člověka využívali často jen jako dopravní prostředek:dříve dobývali nové světadíly a ostrovy např.na lodích,jejich novodobým,rychlým a praktickým dopravním prostředkem se stalo letadlo.

ZE ZOOLOGIE
Potkani patří k řádu savců,který se dokázal rozšířit po celém světě,totiž k hlodavcům (Rodentia).V rámci tohoto řádu patří k podřádu myšovci (Myomorpha),k čeledi myšovitých (Muridae) a k rodu potkani (Rattus),čítajícímu více než 50 druhů.


DIVOCE ŽIJÍCÍ POTKANI
Potkani,kteří jsou chováni jako domácí zvířata nebo k vědeckým účelům v laboratořích (albinistická forma,omylem někdy považovaná za bílou krysu),pocházejí všichni z druhu Rattus norvegicus.
Krysa obecná (Rattus rattus) byla dříve velmi rozšířeným živočišným druhem,dnes však v některých evropských zemích patří mezi zvířata zařazená na Červený seznam ohrožených druhů.Je podstatně menší,štíhlejší a má delší ocas než její mnohem rozšířenější příbuzní.Vyhledává teplé,spíše suché životní prostředí,například půdy.Intenzivní pronásledování a tendence stavět domy "zabezpečené proti krysám" mají za následek,že jejich počet silně klesá.Jelikož jsou velmi bázlivé a aktivní především v noci,jsou jako domácí zvířata méně vhodné.
Potkani (Rattus norvegicus) jsou oproti tomu všestranní tvorové:mají rozmanité vlohy-avšak v žádném oboru "nevynikají".Umí například dobře šplhat,hrabat,plavat a běhat,jiné druhy zvířat je však v těchto dovednostech předčí.
V blízkosti lidmi obývaného prostředí bývá jen málo míst,kde by se nenašlo něco "k snědku" a kde by se zároveň neobjevili potkani nebo krysy.Tito hlodavci však dávají přednost prostorám nacházejícím se pod zemí,jako jsou sklepy,kanály nebo podzemní stavby,v jejichž okolí se potulují a hledají potravu.Fázi své hlavní aktivity umí přizpůsobit stávajícím podmínkám,nicméně jsou aktivní hlavně v noci.

POTKANI JAKO DOMÁCÍ ZVÍŘATA
Již přibližně před 180 lety potkani sloužili jako hryčky,zvláště oblíbená byla bílá zvířata,která se objevila jako první barevná mutace.Z těchto albínů pocházejí pravděpodobně také potkani,kteří jsou chováni v laboratořích jako pokusná zvířata-těch jsou miliony.V současnosti jsou potkani stále oblíbenější i jako domácí zvířata.

Potkani mají statnější postavu a jsou větší než krysy.
Délka těla se pohybuje mezi 20 až 28 cm.Potkani mají lysý a silnější ocas,který měří dalších 20 až 25 cm.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sussy - SB ♥ Sussy - SB ♥ | Web | 23. října 2008 v 21:27 | Reagovat

máte nový potkánky, co? Já mam doma zas laboratorní myšky.

2 kiki kiki | 13. září 2011 v 16:52 | Reagovat

[1]:

Ahoooj :) já jsem taky měla dříve laboratorní myšky :) ale ted už mám mládě potkánka Angee a jak se jmenujou tvé myšky? :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama